تو که عشق امام بر دلته ، GPS سی چنته

در شهر دیژون«Dijon» فرانسه،در یک شرکت ساختمانی کار می کنم.چند وقت پیش منشی شرکت آدرس محل کار جدید را برایم توضیح می داد. گفت می خواهی برایت یک کپی از  نقشه آن قسمت بگیرم. گفتم نه فقط آدرس را بنویس.

«دامرون» یاDameron نام خیابانی بود که بایست  می رفتم.با جستجوی مختصری از روی اینترنت نزدیکترین ایستگاه اتوبوس به محل مورد نظر را پیدا کردم.با اتوبوس بیست دقیقه طول می کشید اما چون بار اول بود و محل دقیق را بلد نبودم، خیلی زودتر از زمان مورد نیاز و ساعت شش ونیم صبح زدم بیرون تا بتوانم ساعت هشت سر کار باشم.در ایستگاه مورد نظر از اتوبوس پیاده شدم . دویست متری  بالاوپائین تر از ایستگاه را قدم زدم و هر چه گشتم خیابانِ دامرون را پیدا نکردم.در آنساعت از روز و در ماه ژانویه، هوا کاملاً تاریک و  نه مغازه ای باز بود و نه کسی پیدا می شد که ازش سؤال کنم.

از دور یکی را دیدم که در پیاده رو یکی از خیابانهای فرعی از خانه ای خارج و  مشغول تراشیدن برفکهای روی شیشه ماشینش شد.با سرعت به طرفش رفتم تا قبل از اینکه حرکت کند آدرس را از او بپرسم.چون ساکن همان محل بود احتمال دادم که حتماً محل آن خیابان و آدرس مورد نظر را بلد باشد.داشت سوار ماشینش می شد که به او رسیدم و پس از سلام از او پرسیدم که خیابان دامرون کجاست.از عکس العمل چهره اش فهمیدم که حتی نام خیابان هم برایش نا آشناست. به او گفتم باید همین اطراف و شاید در صد متری ما باشد اما نمی دانم چرا پیداش نمی کنم.داخل ماشینش نشست و دستگاه رد یاب یا آدرس یاب «جی پی اس»GPS را روشن کرد و از من خواست که نام دقیق خیابان را بگویم.من هم ورقه ای که نام خیابان روی آن نوشته شده بود را به او دادم.نام خیابان را که وارد کرد، صفحه مونیتور دستگاه ضمن فلش زدن و نمایش دادن جهت،  بزبان فرانسه هم توضیح داد که بپیچ داخل خیابان  ایکس( اسمش یادم نیست) بعد  از صد متر سمت چپ ، باز هم چپ،و در مکان مورد نظر خواهی بود.

وقتی رسیدم دیدم که یک بن بست صد پنجاه متری بیش نیست  و طوری بین پسکوچه ها وخانه ها محصور شده که پیدا کردنش بی شباهت به پیدا کردن راه خروجی یک ماز نیست ،طوری که جز برای ساکنین آن خیابان  شناخته و آشنا نمی باشد.

شب وقتی از کار بر گشتم تلفنی با یک دوست ایرانی صحبت میکردم .به او گفتم اگر چه ماشین ندارم ولی یکی از این «جی پی اس » ها را باید بخرم. خیلی جالب و مفید است. داستان صبح و پیدا کردن آدرس را برایش تعریف کردم.

دوستم گفت : پدرم زنم که برای دیدن ما از ایران اومده، کار این دستگاه را داخل ماشین من دیده و خیلی خوشش اومده.دیروز  می خواست یک دونه اش را برای استفاده در ایران بخرد. اما من به او گفتم این دستگاه، اطلاعات و آدرس داده شده را ارائه می کند. معجزه و غیب گوئی که بلد نیست. بنا براین بدرد ایران نمی خورد. در ادامه به او که فکرمی کرد شوخی می کنم گفتم: در ایران که میادین، خیابانها و کوچه ها نام و نشان مشخصی ندارند که این دستگاه بتواند پیدا کند. به چه درد ایران می خورد؟ تا آخر سال ممکن است ده بار نام یک خیابان عوض شود. امروز نام این خیابان خالد اسلامبولی است. فردا که قرار شد با مصر رابطه بر قرار شود نام خیابان هم عوض می شود.یا چند روز دیگربازچند جسد یا تکه استخوان در دشت عباس  پیدا می کنند، اونوقت نام خیابان یا کوچه شما هم عوض می شود. خیابان حافظ می شود خیابان شهید استخوانزاده. یا اینکه ممکن است چند وقت دیگر آمریکائی ها آیت الناس منتظری را سر کار بیاورند. بعد نام خیلی خیابانها هم باید خیابان منتظری بشوند. آخر ما که حساب کتابی در کارمان نیست پدر جان. این دستگاه در ایران دو ریال هم کارائی ندارد.

در تأئید حرف دوستم گفتم :خیابان و کوچه چیه! بزرگترین سمبل های تاریخ و فرهنگ این سرزمین هنوز نام مشخص و ثابتی  ندارند. اصفهان با اون عظمتش یک میدان دارد که در یونسکو هم به ثبت رسیده ،اما معلوم نیست اسمش چیه. امروز «میدان نقش جهانه»فردا میشه «میدان شاه»دو روز بعد خمینی میاد، میشه میدان امام. حالا معلوم نیست بعداً بنام چه کسی ملوث خواهد شد.
تازه، خیابان و میدان وکوچه و اماکن تاریخی به جهنم، شهر ها و روستاهایمان نیز نام ثابتی ندارند.کرمانشاهان شد باختران .زمان شاه که بود«سده» اصفهان تبدیل شد به «همایونشهر»،خمینی که اومد شد«خمینی شهر»و فردا، خدا می داند.

یکی از دوستانم که اهل روستای کربکند از توابع بخش برخوار اصفهان است می گفت: روستای ما-کربکند- واقع در دوازده کیلومتری اصفهان و دارای سه تا چهار هزار نفر جمعیت ثابت میباشد. یادم می آید که سی چهل سال پیش حتی پیر مرد های هشتاد نود ساله نمی دانستند و از پدرانشان هم نشنیده بودند که این  روستا از کی و چرا کربکند نامیده شده است.بعضی هم آنرا برگرفته از نام فرد یا قومی می دانستند که درقدیم الایام قنات بزرگ این روستا را احداث کرده بودند. یک روستا با قدمت تاریخی و با نامی شناخته شده از چند صد سال پیش. در فرهنگ معین و دهخدا نیز به همین نام شناخته و تعریف شده است.حالا یک آخوند پزرتی بی اصل و نسب آمده نامش را عوض کند. خـــوب، نامش را چه بگذاریم؟ محله مهدیه ،مهدی آباد، نمی دانم ،عج الله … .حالا اگر من مخالفت کنم ، حتماً یا به قائم آل محمد اعتقاد ندارم  و یا متهم به سنی گری و وهابیت و چه می گویم به بی دینی  و الحاد متهم می شوم. اما آن آخوندک خیلی شیعه و مسلمان است، چرا که از کیسه خلیفه بخشیده و روستای ما رادربست به امام زمان هدیه کرده.اصلاً اگر امام را خیلی دوست دارید چرا خست به خرج می دهید و یک روستا را بنامش می زنید.من پیشنهاد می کنم اصفهان را به نام او مزیّن کنیم . آری،از فردا هر کس بگوید استان اصفهان به آقا امام زمان پشت کرده. از فردا باید بگوئیم استان امام زمان. تهرانیها و شیرازیها راهم بگذار بی ایمان باقی بمانند که شهرشان را به امام زمان هدیه نمی کنند.مگر امام زمان کم اهمیت دارد که نامش فقط بر روی روستای کوچک ما باشدو او را به اندازه یک روستا کوچکش کنیم.

دوستم در تکمیل حرف من ادامه داد : از آن گذشته مگر امام زمان فقط متعلق به روستای کربکندمیباشد. اگر بقیه هم بخواهند ارادتشان را نشان دهند و همه روستاها و شهرها بشود مهدی آباد ،اونوقت این دستگاه «جی پی اس» فلکزده از کجا تشخیص بدهد که شما دنبال کدام خراب شده ای می گردید؟! پس گور پدر «جی پی اس» و رد یاب .

آخر سر به دوستم گفتم به پدر زنت بگو «جی پی اس » را بی خیال ، اگر دین و ایمان داری ، تا برگشتی مسجد سلیمان ،قبل از آنکه دیر بشه نام«مسجد امام زمان»را برای شهرتان پیشنهاد کن.اگر هم نتوانستی اقلاً نام کوچه خودتان را بنام امام زمان مزیّن بکن. و الآ تو این حاتم بخشی ها عقب می افتی  و چیزی  نصیبت نمی شود.

آره پدر جون ،تو که مهر امام بر دلته ، GPS  سی چــِنـِتـِه.  

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: